Forum Nedir?

Forum, internette kullanıcıların online olarak paylaşım yaptıkları tartışma odaklı ortamlardır. Forumu basit olarak internetin ilk dönemlerinde, aktif olarak kullanılan chat servislerine benzetmek mümkündür. Forumlarda kullanıcılar çok uzun mesajlar paylaşabilir, paylaşılmış olan mesajlara forum aktif olduğu sürece diğer forum kullanıcıları da yanıt verebilir.

Forumlar yapılarına göre alt forumlar ve bu alt forumların da forumları içerisinde barınabilir. Bazı forumlar herkesin katılımına açık olarak hizmet verirken, bazıları ise davetiye kodu ile kayıt kabul edebilir. Forumlarda düzenin sağlanması amacıyla “moderatör” adlı yetkiye sahip kullanıcılar görevlendirilmektedir.

Forum Siteleri

Forum siteleri, sadece forum üzerinden hizmet veren ve kullanıcıları belirli bir amaç için aynı site altında toplayan sitelerdir. Örneğin R10 bir Webmaster topluluğu, yani webmaster forumudur.

Forum Kurma

Siz de tartışılacak veya bilgi paylaşımı yapacak bir konuya sahipseniz, insanları bir web site altında toplamak adına forum sitesi kurabilirsiniz. Forum kurmak için günümüzde pek çok hazır forum sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerin bazıları lisanslı, yani ücretli iken bazıları da ücretsiz olarak sunulmuştur. Popüler olarak kullanılan forum sistemleri ise şunlardır;

  • Vbulletin,
  • Xenforo,
  • MyBB

Örnek forum sitesi : https://forumruzgari.com/

Yorum yapın