Şarj İstasyonlarının Kurulum Maliyetleri 2022’de Ne Düzeyde?

Giderek popülerleşen elektrikli araçlar, yakın gelecekte fosil yakıtla çalışan araçların yerine geçecek gibi görünüyor. Hem fosil yakıt kullanımını azalttığı hem de enerji tasarrufu sağladığı için bu araçların kullanılması da çeşitli ülkelerde teşvik ediliyor; hatta önümüzdeki on yıllarda bazı ülkelerde satılan tüm otomobillerin elektrikli olması yönünde düzenlemeler yapılıyor. Bazı ülkelerde elektrikli araç satışlarının oranı otomobil satışlarının yarısını oluşturabiliyor.

Türkiye’de de elektrikli araç satışı her geçen gün artmakta. Elbette bu artışla birlikte elektrikli araç şarj istasyonu ihtiyacı da doğuyor. Özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 tarihli düzenlemesi ile alışveriş merkezlerinde, 50 park yerine en az bir elektrikli araç şarj istasyonu kurulması zorunlu oldu.

Git gide daha yaygın bir kullanıma erişen elektrikli araçlar için daha fazla şarj istasyonu ihtiyacı doğduğu bir gerçek. Bu nedenle elektrikli araç şarj istasyonu fiyatı da son zamanlarda daha fazla merak edilen bir konu halini aldı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Kurulum Maliyeti Nedir?

Elektrikli araç şarj istasyonlarının kurulum maliyeti pek çok farklı etmen tarafından belirlenmektedir. Şarj istasyonu kurulum maliyetini etkileyen başlıca faktör kuracağınız ünite sayısı, solar panel ve depolama sistemlerinin büyüklüğü gibi faktörlerdir. Bunun yanında, normal şarj yapan istasyonlar ile hızlı şarj yapan istasyonlar arasında da belli bir fiyat farkı bulunmaktadır. Günümüzde şarj istasyonu kurulum maliyeti fazlasıyla değişken olsa da birkaç bin liradan yüz elli bin liraya kadar değişebilen bir aralıktan söz ediyoruz.

Bunun yanında, şarj istasyonlarına solar panel kullanıldığını göz önünde bulundurursanız, kurulum maliyetini zamanla çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. Zira, güneş enerjisini kullanan şarj istasyonlarının ilk kurulum sonrası elektrik üretim masrafı çok düşük olacaktır. Aslında, elektrikli araç şarj istasyonlarının belki de en büyük avantajları budur; kurulum sonrası fazla masraf çıkarmazlar, uzun ömürlüdürler ve kurulum maliyetlerini kısa zamanda çıkarırlar.

Solar panel kullanan elektrikli araç şarj istasyonlarının ne kadar hızlı şarj ettiği konusunda bazı sorular mevcut olabilir. Bu durumda bilmemiz gereken tek şey şarj istasyonlarında kullanılan solar panellerin 400-800 voltluk güce sahip olduğu. Dolayısıyla, bu istasyonlarda elektrikli araçlar oldukça kısa bir sürede tam şarj olacaklardır.

(Daha fazla ayrıntı için: Güneş Enerjisi Sistemlerinin Birlikte Kullanımı Mümkün mü?)

Tüm Şarj İstasyonu İhtiyaçlarınız İçin Ekonomik Şarj

Eğer siz de elektrikli araç şarj istasyonu almayı düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Ekonomik Şarj olarak sektör tecrübemiz ve yüksek hizmet kalitemiz ile siz müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

Elektrikli araç şarj istasyonlarımıza göz atmak için yukarıdaki “Online Alışveriş” butonuna basarak ürünlerimize göz atabilirsiniz. Bunun yanında, bloğumuzu ziyaret ederek şarj istasyonları hakkında çeşitli bilgilere ulaşabilir gerek Türkiye’deki gerek diğer ülkelerdeki sektörle ilişkili makalelere göz atabilirsiniz.

Yorum yapın